مقدمه ای بر PHP و مقایسه آن با Perl CGI

امروزه با توجه به اینکه روز به روز بر تعداد میزبانهایی که PHP رو ساپورت میکنند افزوده میشود ، صحبت در مورد PHP و قابلیتهای آن در

میان طراحان وب و برنامه نویسان زیاد است.

برای کسانی که فقط نامی از PHP شنیده اند و از تواناییها و مزیت های PHP آگاهی ندارند در این مقاله PHP رو به طور مختصر شرح شرح میدهم و آن را با اسکریپتهای CGI مقایسه میکنم.

PHP یک زبان طرف خادم (server side ) می باشد و شما میتوانید برای ساخت صفحات دینامیک وب از آن استفاده کنید. برای مثال مدیریت و ساماندهی اطلاعات دریافتی از یک form اچتمل با PHP بسیار آسان است.

زبان:

اگر شما با زبانهای C , C , Perl یا Java کار میکنید یاد گرفتن زبان PHP میتواند مانند زنگ تفریح باشد! در واقع شما خیلی سریع میتوانید اسکریپت نویسی را با PHP شروع کنید.

متغیرها در PHP مانند PHP هستند (با پیشوند $ ) و انواع مختلف داده ها را میتوانند در خود ذخیره کنند. برای مثال میتواند انواع داده ها شامل رشته ای ، عددی و غیره را در خود نگه دارد.

اگر مقدار یک عدد باشد شما میتوانید مقدار آن را اینگونه افزایش دهید:

;

یا

= ۱;

یا

= ۱;

که دقیقا همان روشی است که در C ، C ، Perl یا Java به کار میبردید.

تسهیلات توکار (Built in facilities )

بر خلاف Perl که یک زبان همه منظوره است و شما میتوانید تقریبا هر برنامه ای را با آن بنویسید ، PHP از ابتدا با هدف اسکریپت نویسی برای صفحات وب درست شده ، از اینرو اسکریپت نویسی برای صفحات وب در PHP بسیار آسانتر از Perl می باشد.

برای مثال میخواهیم از یک فرم در یک صفحه وب ایمیلی را به آدرس خودمان ارسال کنیم. به کمک Perl شما احتمالا کدی شبیه زیر را مینویسید :


  • نظرات() 
  • نوع مطلب :ابزارهای pdf ،