آیا یك كاربر دلسرد ویندوز میتواند از مایكروسافت دوری كند‚ لینوكس با وجود اصلاحات بسیار، همچنان پیچیده است ممكن است از در اختیار داشتن ویندوز XP بسیار راضی باشید اما

این ویندوز نقاط ضعف فراوانی دارد. ناسازگاری این سیستم عامل جدید با نرمافزارهای قدیمی و مشكلات امنیتی آن، همچنان موجب عصبانیت بسیاری از كاربران میشود.

البته سوالی كه برای كاربران كامپیوترهای شخصی مطرح میشوداین است كه جایگزین ویندوز چیست؟ اگر چه لینوكس، رقیبی برای ویندوز محسوب میشود اما، نمیتوانیم بگوییم كه در تمامی موارد بهتر از ویندوز است .برای آنكه دریابیم آیا لینوكس سرانجام برای كاربران معمولی كامپیوترهای شخصی مناسب است یا خیر، یكی از نسخههای آن، یعنی SuSE Linux ۸.۰ Professional را بررسی كردیم می توانید آن را به صورت رایگان از سایت www.suse.com دریافت كنید SuSE . در اروپا بسیار شهرت دارد و بسته آن به همراه مجموعه ای از دفترچههای راهنما و نرم افزارهای مفید روی CD ROM عرضه می شود .

اگر تصور می كنید ویندوز آن گونه كه میخواهید نیست و نخواهد شد، لینوكس سیستم عاملی است كه به شما امكان می دهد به بهترین وجه آن را سفارشی كنید، مثلا می توانید دسكتاپ خود را به طور كامل تغییر دهید. همچنین لینوكس در مقایسه با ویندوز، امنیت بسیار بالایی دارد و با سخت افزارهای بیشتری، از پردازنده های ۴۸۶ گرفته تا جدیدترین آن، یعنی پنتیوم ۴ سازگاری دارد .در بسیاری حالات، لینوكس به جای اینكه یك سیستم عامل متحدالشكل باشد، مجموعهای نامحدود از بلوكهای قابل سازماندهی مجدد است .

اما لینوكس همچنان مشكلات بسیاری را برای كاربران جدید ایجاد می كند. درایورهای لینوكس برای بعضی از سخت افزارها كمیاب است .فایل سیستمهای ناآشنا، پیغامهای خطای مبهم و نیازهای گاه و بیگاه به كامپایل برنامه های كاربردی از كدمنبع، كاربران ویندوز را نسبت به تغییر سیستم عامل خود مردد می سازد.

چه كسی به لینوكس نیاز دارد؟

امروزه، عرضه كنندگان لینوكس بسیاری از ویژگیهای كاربر پسند را به آن افزوده اند كه مدتهای مدید، كاربران قدیمی ویندوز منتظر آن بودند. این ویژگیها عبارت اند از: نصب كنندههای خودكار، دفترچههای راهنما، رابط های گرافیكی منظم و پشتیبانی تلفنی.

از طرفی می توان گفت لینوكس بسیار ایمنتر از ویندوز است و این موضوع برای تمامی كاربران در هر كجا كه باشند اهمیت دارد. انجمن لینوكس به طور مرتب، برای مشكلات امنیتی، در همان روزی كه اشكالات گزارش می شوند، برنامه های ترمیمی عرضه می كند. همچنین كاربران لینوكس با افتخار می گویند تا به امروز هیچ ویروسی نتوانسته است این سیستم عامل را مورد هدف قرار دهد.

روشهای سفارشی سازی