وضوح تصویر به عنوان یکی از ابزار عکاسی، فضای تازه ای را به نرم افزارهای تصویرساز دیجیتالی می دهد. برنامه فتوشاپ در زمینه وضوح تصویر نقش مهمی دارد. این برنامه دارای ا

بزار واضح سازی است که از راه منوی Filter و گزینه Sharpen قابل دستیابی است. همچنین فتوشاپ CS۲ دارای ابزار بهتری با عنوان Unsharp Masking است.

Unsharp Masking ابزار قدرتمندی است و در حالی که الگوریتم ها و کنترل های قابل توجهی دارد از فیلتر Smart Sharpen هم بهره مند است که نتایج عالی را ارائه می دهد. این در حال یاست که Smart Sharpen همواره از کارآئی کمتری نسبت به Unsharp Marking برخوردار است.

در برنامه های تصویرسازی، واضح سازی دارای مرحله تشخیص لبه ها است و هر گاه نرم افزار لبه ای را تشخیص می دهد، برنامه لبه ها را تیره تر یا روشن تر می سازد تا قابل تشخیص باشند.

فیلتر smart Sharpen به شما امکان می دهد میزان روشنائی و تاریکی لبه ها را تشخیص دهید. اگر زمانی تصویر مناسبی را پیدا کردید، می توانید با کلیک بر آن به ذخیره تصویر بپردازید و آن را برای استفاده های بعدی نگه دارید این کار سرعت ویرایش تصویرهای بعدی را بالا می برد. در رابط Smart Sharpening دو حالت Basic و Advance وجو دارد. Advance شامل تمام تنظیم ها در نوع BAsic هم می شود، توانائی حذف یا کمرنگ کردن سیاهی ها (تایرکی و نور) و هاله های نور با افزایش میزان وضوح تصویر را دارا است.

Basic Mode

حجم های بالای کنتراست، پیکسل های لبه ها را فازیش داده و در تصویر وضوح بیشتری را نمایش می دهد.

Radius

تعداد پیکسل هائی را که پیرامون پیکسل های لبه های کار شماست (کاری که می خواهید شفاف سازی کنید) تعیین کنید. هر چه مقدار این شعاع بیشتر باشد سطح وسیع تری موضوع کار شما قرار می گیرد تا بتوانید تعداد را بهتر نمایش دهید.

Remove

(جابه جائی)، سه راه ارائه شده تا به شما حق انتخاب را برای کاهش بلور و همچنین واضح سازی تصویرها بدهد که به قرار زیر هستند:

Gaussian Blur

یک نوع ماتی (تاری) فیلتر Unsharp Mask است و سریع ترین سرعت را دارد. این گزینه، Smart Sharpen را به فیلتر Unsharp Mask تبدیل می کند.

Lens Blur

این بهترین انتخاب است، زیرا از لحاظ لبه ها و جزئیات تصویر بسیار بهتر کار می کند. جزئیات تصویر را با وضوح بیشتری نمایش می دهد و با توجه به کاهش دادن هاله های موجود، برای تصویرهائی که دارای لایه های سطحی هستند. بسیار مناسب است.

Motion Blur

این گزینه تاری عکس را که در نتیجه حرکات دوربین است، کاهش می دهد. اگر می خواهید از Motion Blur استفاده کنید، زاویه blur را به کمک ابزار measure در زیر ابزار Eyedropper اندازه گیری کنید. توجه کنید که مقدار اندازه گیری شده در نوار Option پیش از وارد شدن به رابط Smart Sharpen خوانده شود و سپس آن را به کنترل Angle وارد کنید.

Advanced Mode کمرنگ شدن تصویر)

میزان وضوح تصویر را در سایه روشن یا سایه ها تنظیم کنید. میزان Dade تا صد در صد می تواند وضوح تصویر را پنهان کند. کاهش میزان این درصد آن را واضح تر می کند. این کار معادل افزایش وضوح تصویر است.

Tonal Width

میزان smart Sharpening را کنترل کنید. میزان تنظیم سطوح تار را برای سایه ها و سطوح روشن تر را برای اصلاح سایه روشن ها به صورت محدود انجام دهید. تنظیمات کمتر نتایج دقیق تری ارائه می دهد.

Radius

کنترل اندازه سطوح اطراف هر پیکسل برای تشخیص پیکسل های به کار رفته در اطراف سایه روشن ها است (مانند کاربرد Radius در حالت Basic) حرکت نوار لغزنده به سمت چپ فضای کوچکتر و به سمت راست سطوح بزرگتری را مشخص می کند. کم و زیاد کردن و تغییر پارامترها در فیلتر Smart Sharpen به شما کمک می کند تا به بالانس درست بین تنظیمات Radius و Amount دست یابید. در فیلم ها و فایل های دوربین دیجیتال و اسکن هائی با کمترین رگه، بالاترین مقدار تنظیمات Amount (بین ۷۵ تا ۲۵۰) و کمترین تنظیمات Radius (بین ۳ و ۱/۵) را به کار برید. در این حالت ممکن است نمایشگر شما آن را به صورت شبکه ای نشان دهد، اما این کار در پرینت بدین صورت نخواهد بود.

برای تصویرهائی که دارای رگه هستند کمترین مقدار Amount (بین ۱۵ تا ۰۳) و بیشترین تنظیمات Radius (بین ۱۰ تا ۲۰) را به منظور کاهش (بافت) به کار برید. شما می توانید در تصویرهائی که دارای جرئیات واضحی هستند از فیلتر Smart Sharpen برای تنظیم کنتراست واقعی و وضوح تصویر برای پانچ تصویرها و تأثیرگذاری استفاده می شود. مراحل این کار بسیار ساده است. لایه Background را کپی کنید و لایه Layer Blending را به Luminosity تغییر دهید و سپس مسیر زیرا را دنبال کنید: Filter