حتما تاکنون نام “ویندوز ویستا” را بارها شنیده اید، اما از آنجا که این سیستم عامل جدید است و در ایران از آن بسیار کم استفاده می شود، اغلب افراد در مورد آن اطلاع کافی ن

دارند. گاهی پیش آمده که یکی از کاربران ایرانی لپ تاپی که فقط از “ویندوز ویستا” پشتیبانی می کند را خریداری کرده اند و هنگام استفاده از نت بوک خود دچار مشکلات فراوانی شده اند. اما راستی چرا “ویستا” اینهمه مشکل دارد؟ این ویندوز هنوز در حد مطلوبی پشتیبانی نمی شود و تولیدات برخی از شرکت های سخت افزاری و نرم افزاری با این ویندوز سازگاری ندارد. “ویندوز ویستا” نخستین سیستم عامل شرکت مایکروسافت پس از عرضه “ویندوز اکس پی” در پنج سال قبل تاکنون محسوب می شود و هزاران نفر از برنامه نویسان و کارشناسان بزرگترین شرکت نرم افزاری جهان با بودجه ای چند میلیارد دلاری در این مدت مشغول تهیه این سیستم عامل جدید بوده اند.

قربانیان ویستا

اما از دید برخی کارشناسان به نظر می رسد این سیستم عامل جدید، صرفا برای درآمدزایی هر چه بیشتر طراحی شده است زیرا کاربران مجبورند هر چند گاه یکبار تجهیزات سخت افزاری خود را عوض کنند و این موضوع سبب ایجاد بازار بزرگی می شود.

از مهمترین ویژگی های “ویندوز ویستا”، قابلیتهای امنیتی بسیار پیشرفته و نیز محیط گرافیکی و سه بعدی آن است که به هیچ وجه با “ویندوز اکس پی” قابل قیاس نیست.

اما استفاده از ویستا زمانی معقول است که پشتیبانی مناسبی از این ویندوز شود در صورتی که اکنون چنین نیست و استفاده از این ویندوز بسیار سخت بوده و برخی نرم افزار و سخت افزارها را نمی پذیرد یا به دیگر سخن، این تجهیزات با ویستا سازگاری ندارند.

ویستا کامل نیست

مدیر طرح ملی نرم افزارهای آزاد متن باز (لینوکس فارسی) می گوید: مایکروسافت در حال حاضر مشغول تهیه نخستین سرویس پک (خدمات جانبی برای اصلاح مشکلات) برای ویندوز ویستا است بنابراین در حال حاضر ویستا به درستی آماده نیست و احتمالا اواخر سال میلادی جاری اولین سرویس پک ارائه خواهد شد.

در واقع می توان گفت با نصب ویندوز ویستا برخی از سخت افزارها و نرم افزارهای کامپیوتر دیگر کارایی نخواهند داشت و باید تغییر یابند.

ویستا گران است

مسوول روابط عمومی طرح ملی نرم افزارهای آزاد متن باز می گوید: ارزانترین قیمت برای خریداری ویندوز ویستا ۹۹دلار و گرانترین آن ۳۹۹دلار است که نسخه کامل ویندوز ویستا محسوب می شود. این قیمت ها در کشور ما که قانون کپی رایت رعایت نمی شود صدق نمی کند اما کشورهای دیگر مجبور به پرداخت هزینه های فوق برای استفاده از ویندوز ویستا هستند.

ویستا وقت گیر است

خریداری ویستا در حال حاضر و نصب آن بر روی سخت افزار قدیمی، کارهای اضافی و وقت گیری را بر سایر کارها می افزاید احتمالا یکی دو روز بیشتر، چرا؟

به احتمال زیاد کاربر ناچار خواهد بود درایورهای جدیدی را برای اجزا سیستم و دستگاه های جانبی قدیمی خود بیابد، نصب کند و عیب یابی نماید.

ویندوز “اکس پی” منسوخ نیست

ویستا مزایای جدیدی دارد، و در بلندمدت پردازش اطلاعات و کارهایی که در رایانه انجام می شود را ساده تر، سریع تر و خوشایندتر خواهد کرد اما این مزیت واقعا هیچ یک از مسایل موجود را حل نمی کند. پس می توان گفت ویندوز “اکس پی” پس از سال ها پشتیبانی قدرتمند وسیع و وصله های سرویس، یک سیستم عامل قوی و بسیار کاربردی است و پشتیبانی خوب آن نیز همچنان ادامه دارد. اما در مجموع به نظر می رسد فعلا استفاده از ویندوز “اکس پی” معقول تر از ویستا باشد. مشکلات سازگاری “ویستا” موجب شده است که برخی از اشخاصی که قصد مهاجرت به ویستا را دارند، در مورد آن بیشتر فکر کنند.