براساس آمار موجود با توجه به كاربران اینترنت آمار به گونه ای است كه بیشترین كاربران اینترنت از افراد مبتدی می باشند. بیشترین و بزرگترین مشكل این كاربران ترس و واهمه

از ویروسی شدن كامپیوتر خود هست. كلمه ویروس نیز كلمه ای نیست كه پیچیده باشد. اولین تصوری كه كاربر از ویروس می كند خراب شدن كامپیوتر و سوختن یك سخت افزار می باشد.

عده ای نیز با توجه به ترسی كه از این دارند نمی توانند آن طور كه دوست دارند از اینترنت استفاده كنند. ما در این مقاله سعی بر این داریم كه حداقل بتوانیم راههای جلوگیری و مقابله با ویروس ها را معین نماییم. اول اینكه چگونه كامپیوتر ما امكان ویروسی شدن دارد:

از طریق ایمیل(شایع ترین راه ویروسی شدن):

هر كاربر مبتدی اینترنت در بدو ورود به اینترنت در پی داشتن یك پست الكترونیك یا همان ایمیل می باشد. پس مشخص است كه كاربر خیلی اهمیت

می دهد به ایمیل های پست شده به ایمیلش. حال چه به زبان كاربر و چه به زبان دیگر. ولی آیا ما می توانیم به هر ایمیلی اعتماد كنیم و با خیال راحت باز كنیم ؟

خوب مشخص است كه جواب خیر می باشد. ویروس نویسان اینترنتی برای انتقال ویروس نوشته شده خود برای اكثریت كاربران هیچ راهی جز ایمیل زدن پیدا نكرده اند تا كنون. حال چگونه این ایمیلها كار می كند.

معمولا این ایمیل ها با توجه به جو حاكم و آخرین اخبار منتشر می شود. به طور مثال در زمان اتفاق تسونامی ویروس نویسان به این فكر افتادند كه ویروس خود را با موضوع كمك به آسیب دیدگان تسونامی انتشار كنند.

این ایمیل ها شامل چند مشخصات ظاهری و آشكار و چند مشخصات پنهان می باشد.

معمولا این ایمیل ها شكل ظاهری ایمیل های سالم را دارند شامل:

ـ نام فرستنده

ـ ایمیل فرستنده

ـ موضوع نامه

ـ متن نامه

آیا یك ایمیل ویروسی شامل همین ها می باشد كه به چشم می آیند ؟

خیر این ویروس به طور پنهان به این ایمیل چسبانده شده و برای قربانی فرستاده میشود. این نوع ایمیل ها هم به دو دسته تقسیم می شوند:

۱) ایمیل های قاطی شده با ویروس:

این نوع ایمیل ها هرگز از نشان نمی دهند كه حاوی ویروس می باشند و به محض باز شدن كامپیوتر قربانی مبتلا به ویروس می شود.

۲) ایمیل های سالم با فایلهای ویروسی:

این نوع ایمیل ها محتوای داخل ایمیل یا همان متن نامه سالم می باشد ولی همراه این ایمیل یك فایل به آن چسبانده شده است كه باید توسط قربانی دانلود و اجرا شود تا كامپیوتر ویروسی شود.

راه مقابله با ویروسی شدن كامپیوتر با ایمیل:

۱) سعی كنید در مرحله اول از باز كردن ایمیل هایی كه فرستنده آن را نمی شناسید خودداری كنید

۲) ایمیل خود را از جایی تهیه كنید كه خود ایمیل دارای ویروس كش باشد. به طوری كه اگر ایمیل حاوی ویروس باشد خود ویروس كش ارائه دهنده ایمیل شما شناسایی كند و از باز كردن آن توسط شما جلوگیری كند مانند: یاهو ، هاتمیل

۳) معمولا حدود ۹۰% از ایمیل های ویروسی به قسمت Bulk ایمیل فرستاده می شود. در باز كردن ایمیل های فرستاده شده به Bulk دقت كنید ولی راه دیگر ویروسی شدن كامپیوتر

دریافت فایل از اینترنت یا از دوستان در چت:

شاید شده باشد كه در چت باشید و با فردی در حال چت باشید و از آنها فایلی خواسته باشید (عكس خود آن نرم افزار یا...) و آن فرد برای شما بفرستد. آیا با خیال راحت باید آن را باز كنیم ؟

درست است كه شاید همان فایلی باشد كه ما می خواهیم ولی آیا خیالمان راحت است كه فرد فرستنده این فایل را با ویروس در هم نكرده باشد ؟

و یا اینكه شما در سایت یا وبلاگی نرم افزاری می بینید و آن را دانلود می كنید.

از كجا مطمئن هستید كه این نرم افزار سالم است و با چیز دیگری قاطی نشده ؟

بله همه این چیزهایی كه خواندید امكان دارد. ولی راه مقابله با این نوع ویروسی شدن:

۱) در حال چت كردن هرگز از كسی نخواهید كه برایتان فایلی را سند كند بلكه بخواهید برایتان ایمیل كند.

۲) اگر هم امكان ایمیل كردن ندارد هیچ وقت از كسی كه شناخت كامل از وی ندارید هیچ فایلی نگیرید.

۳) همیشه سعی كنید نرم افزار های خود را از سایتهای معتبر یا سایت خود

نرم افزار دانلود كنید. و اما راه دیگر ویروسی شدن كامپیوتر:

۳) استفاده از سی دی یا فلاپی حاوی ویروس:

اگر شما سی دی یا فلاپی از دوستانتان گرفتید و آن را روی كامپیوتر خودتان اجرا كردید چه تضمینی دارد كه این فلاپی یا سی دی ویروسی نباشد ؟چگونه می توانیم به فایل موجود در سی دی اعتماد كنیم ؟هرگز از فردی كه شناخت كمی از آن دارید فلاپی یا سی دی دریافت نكنید.