یكی از مهمترین مسائلی كه در سیستم عامل لینوكس مطرح است، چگونگی اتصال به اینترنت و استفاده از سرویس دهنده های وب است.

به طور معمولی، حسابهای PPP مخفف Point to Point Protocol ،

برای شماره گیری از طریق خط تلفن و مودم برای ورود به شبكه اینترنت استفاده می شوند.

رابط گرافیكی لینوكس، ابزارهای خوبی برای ایجاد حسابهای PPP دارد. ابزارهایی كه ارتباط با اینترنت را در لینوكس راحتتر می سازند عبارتند از :

ابزارهای RP۳ در GNOME و KPPP برای KDE . البته هر یك از این دو را می توان در رابط گرافیكی دیگر استفاده كرد. اما بهتر است كه از هر ابزار در محیط خود استفاده شود.

نكته دیگر، پشتیبانی شدن مودم شما توسط لینوكس است. نسخه های جدید لینوكس، سخت افزارهای بسیاری را پشتیبانی می كند اما شما باید باز هم اطمینان حاصل كنید. برای این كار می توانید به سایت سازنده مودم خود مراجعه كرده و اطلاعات لازم در این مورد را بدست آورید. در سایت redhat.com نیز می توانید از سخت افزارهای پشتیبانی شده در لینوكس مطلع شوید.

استفاده از RP۳ در GNOME :

برای اجرای برنامه RP۳ ، از منوی اصلی GNOME گزینه Panel و سپس Add Applet سپس Network و سپس RH PPP Dialer را انتخاب كنید. با این كار، این برای اجرا شده و آیكون آن نیز روی پنل شما اضافه خواهد شد. برای اجرای این برنامه در خط فرمان نیز می توانید این دستور را تایپ كرده و Enter بزنید :

user/bin/rp۳

برای مشاهده تمامی ابزارهای شبكه و تنظیمات مربوط به آن از منوی اصلی GNOME گزینه Programs و سپس Internet و سپس گزینه RH Network Monitor را انتخاب كنید.

ایجاد یك اتصال جدید :

برای بوجود آوردن یك اتصال جدید، RP۳ را اجرا كنید. حال از مسیر قبلی، در گزینه Intrnet گزینه DialUp Configuration Tool را انتخاب كنید. اگر شما مودم یا كارت شبكه خود را هنوز پیكربندی نكرده باشید، با پنجره Add New Internet Connection روبرو خواهید شد. در ادامه كار، اگر لینوكس، مودم شما را شناسایی نكرد، شما می توانید در پنجره Edit Modem Properties ، مشخصات مودم خود شامل Port نصب شده، سرعت مودم، نوع خط تلفن و... را وارد كنید.

مقایسه پورتهای ویندوز و لینوكس :

com۱ = /dev/ttys۰

com۲ = /dev/ttys۱

com۳ = /dev/ttys۲

com۴ = /dev/ttys۳

در ادامه شناسایی مودم، باید یك شماره تلفن كه به وسیله آن به سرویس دهنده اینترنت وصل می شوید، وارد كنید. اگر سرویس دهنده اینترنت در شهر خودتان است، نیازی به وارد كردن كد شهر یا كشور ندارید. در ادامه كار هم باید username و password خود را كه برای اتصال به اینترنت دارید، وارد كنید. در قسمت بعدی هم نوع ISP كه از آن استفاده می كنید، را انتخاب كنید.

برقراری و قطع ارتباط :

پس از اتمام كار یكبار دیگر RP۳ را اجرا كنید. اتصال PPP ای كه ساخته اید را انتخاب كنید. حال بر روی مانیتور RP۳ ( جعبه سیاه و كوچكی كه روی پنل می آید ) كلیك چپ كنید. اگر در پاسخ به سوالی كه می پرسد آیا می خواهید ارتباط آغاز شود، yes بزنید، ارتباط آغاز شده و به همین طریق نیز می توانید ارتباط را قطع كنید.

در ضمن برای پیكربندی و سفارشی كردن روش اتصال و اطلاعات اتصال، می توانید روی مانیتور RP۳ كلیك راست كرده و گزینه Configure PPP را انتخاب كنید و در پنجره Internet Connectins به این كار بپردازید.